2008 Çöküşünü Bildi! İşte 3 Bitcoin Dip Fiyatı Tahmini!

2008 borsa çöküşünü öngören ünlü ekonomist Peter Schiff, 3.800 dolar gibi endişe verici bir Bitcoin tahmini yaptı. Diğer uzmanlar daha makul fiyatlar beklerken, ‘düşüş’ ortak kanıları.

Peter Schiff, Bitcoin fiyatının yakında 3.800 doların altına düşeceğini tahmin etti

Kriptokoin.com olarak Peter Schiff’in geçen yıl BTC fiyatında 10.000 dolara kadar düşüş beklediğini aktarmıştık. Kıdemli analist, dün Twitter’dan yaptığı bir yorumda, Bitcoin fiyatında daha keskin bir düşüş beklediğini paylaştı. Bugün erken saatlerde bir tweet’te Bitcoin’in 4.000 doların altına düşeceğini tahmin etti.

Schiff tarafından yapılan son derece aşağı yönlü açıklamalar hiç de şok edici değil. Kendisi yıllardır Bitcoin’in çökeceğini tahmine diyor ve kripto paraları eleştiriyor. Yine de, farklı kripto analistleri de BTC’de kısa vadede düzeltme göreceğimizde hemfikirler.

Teknik analizler, zayıf piyasa koşularının 18.000 dolara işaret ettiğini gösteriyor

Yılın başından bu yana güçlü bir artışın ardından Bitcoin, yükselen bir paralel kanalda işlem görüyor. Bu genellikle çoğu durumda bir çöküşe yol açan bir düşüş formasyonudur. BTC, 8 Mart’ta formasyonun altına düştü ve ardından keskin bir düşüşe neden oldu. Bu hareket, fiyatın yatay bir destek alanı ve 0,5 Fib geri çekilme destek seviyesinin oluşturduğu 20,4 bin dolar seviyesinin altına düşmesine neden oldu.

Daha sonra boğalar, satışları azaltan 2 günlük yükseliş mumu yazdırmayı başardı. Bununla birlikte, daha fazla düşüşten kaçınmak için Bitcoin’in hızla 20,400 doları geri kazanması gerekiyor, aksi takdirde satış baskısı güçlenecek ve fiyatın bir sonraki destek seviyesi olan 18,3 bin dolara düşmesine neden olacak.

Azcoinnews analistlerinden David’e göre en olası senaryo, Bitcoin’in önümüzdeki günlerde düşmeye devam edeceğini gösteriyor. İzlenmesi gereken önemli destek seviyesi 18,3 bin dolar. Fakat tarihsel veriler, BTC’nin beklenenden daha sert bir düşüşle oyuncuları şaşırtabileceğini öne sürüyor.

Bitcoin 3 yıl önce bugün %50 düşmüştü, tarih kendini tekrarlayabilir mi?

Bundan tam üç yıl önce 12 Mart 2020’de dünya, hızla yayılan COVID-19 pandemisi nedeniyle bir belirsizlik ve panik hali yaşıyordu. Bu dönemde Bitcoin fiyatı sadece bir günde %50 düştü.

Bitcoin fiyatındaki düşüş, popüler borsa BitMEX’te yaygın bir tasfiye dalgasına neden oldu. Birkaç dakika içinde 750 milyon dolarlık BTC tasfiye edildi. Bu, birçok yatırımcının paniğe kapılmasına ve Bitcoin’in bir yatırım olarak istikrarını sorgulamasına neden oldu.

CryptoQuant tarafından sağlanan güncel veriler, Bitcoin’in mevcut piyasa değerinin gerçekleşmiş değere (MVRV) oranının 2018-2020 fiyat döngüsündeki orana benzer olduğunu gösteriyor. Bu dönemde, MVRV oranının birinci seviyesini test ettikten sonra, BTC fiyatı bir boğa koşusuna ve piyasa karlılığına girdi. Bu nedenle, bitcoin fiyatı MVRV oranının birinci seviyesini başarıyla test ederse ve bu metriğin EMA 100D’sinin üzerine çıkarsa, Bitcoin’in oyuna geri döndüğünü gösterebilir.

12 Mart 2020’deki çöküş, Bitcoin’in piyasa volatilitesine ve dış olaylara karşı bağışık olmadığını hatırlatıyor. Bununla birlikte, aynı zamanda Bitcoin’in direncini ve önemli fiyat düşüşlerinden kurtulma yeteneğini de gösterir. Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, riskler vardır, ancak uzun vadeli bir yatırım stratejisine sahip olanlar ve kısa vadeli fiyat dalgalanmalarını atlatabilenler için önemli kar potansiyeli vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir