Avrupa’da büyümek isteyen kripto para ihraççısı Circle, Fransa’nın kapısını çaldı

Investing.com – USD Coin (USDC) ihraççısı Circle, Avrupa’daki büyüme planları dahilinde Fransız regülatörlere kripto varlık lisansı için başvuruda bulundu. 

Circle tarafından yapılan açıklamada ABD merkezli şirketin kayıtlı bir dijital varlık hizmet sağlayayıcısı olmak için çeşitli başvurularda bulundukları bildirildi. Circle’ın lisans başvurusu olumlu sonuçlanırsa fransız kullanıcılar için euro destekli sabit kripto varlığı EURO Coin’i (EUROC) kullanıma açacak.

Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu lisans başvurusu ile Avrupa’daki büyüme stratejilerinde vites yükselttiklerini söyledi.

Fransa, geçen yıl Avrupa Birliği genelinde uygulanması planlanan MiCA adlı yasa tasarısının hatları belli olduktan sonra erken uyum çerçevesinde kripto şirketlerle ilgili lisans gereksinimlerini sıkılaştırdı. Circle, hali hazırda ABD’de ve Singapur’da lisanslı olarak faaliyet gösterirken şirketin yoğun olarak kullanılan kripto para birimi USDC olarak biliniyor. 

Geçtiğimiz günlerde Silicon Valley Bank’in çöküşü, Circle’ı oldukça zor duruma düşürdü. USDC rezervlerinin 3,3 milyar dolarlık kısmını bu bankada tutan şirket, SVB’nin iflasının ardından kısa süreli bir şok yaşadı. Kullanıcıların, panikle USDC satışını hızlandırması, hafta sonuna denk gelen süreçte USDC’nin 1 dolarlık sabitinin bozulmasına yol açtı ve USDC, 0,9 doların altına kadar sarktı. 

Ardından şirketten yapılan açıklamada bankalar açıldığında 1 USDC getiren herkese 1 dolar ödeme yapılacağı taahhütü verilmesi, suların durulmasını sağladı. Ardından ABD Hükümeti, SVB’nin iflasına müdahale ederek bankadaki tüm mudilerin mevduatlarının garanti altında olduğu açıklaması, USDC krizini sonlandırdı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir