Bayraktar TB3’ün İlk Kez Gösterileceği Tarih Belli Oldu

Türkiye’nin savunma sanayii sektöründeki en güçlü oyun kurucuları arasında yer alan BAYKAR’dan önemli bir açıklama geldi. Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile ilgili yapılan açıklamada, bu hava aracının ne zaman vatandaşla buluşacağı duyuruldu. Görünen o ki Bayraktar TB3 ile çok yakın bir gelecekte tanışma imkanı yakalayacağız.

BAYKAR’ın yaptığı açıklamaya göre Bayraktar TB3, 27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek TEKNOFEST etkinlikleri kapsamında ilk kez vatandaşlarla buluşacak. Atatürk Havalimanı yerleşkesinde gerçekleştirilecek olan etkinliklerde, Bayraktar TB3’ün uçtuğunu görmeyecek ancak bu SİHA’nın nasıl göründüğüne yakından tanıklık edeceğiz. SİHA’nın uçuş testlerinin bu yıl içerisinde gerçekleştirileceğini de söyleyelim.

Peki Bayraktar TB3 tam olarak hangi özelliklere sahip?

Bayraktar TB3, gerçekten de eşsiz özelliklerle donatılan bir SİHA. 8,35 metre uzunluk, 2,6 metre yükseklik ve 14 metre kanat açıklığı değerlerine sahip olan silahlı insansız hava aracı, katlanabilir kanat yapısına sahip.

Otomatik iniş ve kalkış yapabilen Bayraktar TB3, kısa pistli uçak gemilerinden kalkabilecek şekilde dizayn edildi. 24 saatten uzun süre boyunca havada kalabilen SİHA, 280 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor ve 160 knot (yaklaşık 300 km/s) hıza ulaşabiliyor. 

Yaklaşmakta olan SİHA’nın en önemli özelliklerinden bir tanesi görüş hattı ve görüş hattı ötesi haberleşme yapabiliyor oluşu. Peki bu ne demek?

Bayraktar TB3’ü uzaktan kontrol edecek olan pilot, onlarca, belki de yüzlerce kilometre uzaktaki SİHA’yı yönetebilecek. Bu sayede hem keşif-gözetleme ve istihbarat görevleri hem de mühimmatlı operasyonlar, büyük bir başarı ile gerçekleştirilebilecek.

BAYKAR’ın Instagram’daki açıklamasına aşağıdan göz atabilirsiniz

()

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir