Bize sadece hoşgeldin diyen 10 ülke… Vizeye gerek yok, valizinizi yapın yeter

Labirent gibi Başçarşı’yı gezin, ‘burek’ yiyin
SARAYBOSNA/BOSNA HERSEK
Ebru Erke, Hürriyet Ekler gastronomi yazarı

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ve lezzet duraklarıyla öne çıkan ülkelerden biri Saraybosna. Gitmişken Boşnak böreği yemeden olmaz. Başçarşı’da adım başı börekçi görebilirsiniz ama bence en iyisini yapan ‘Sac’. Patatesli börek ‘krumpiruša’, balkabaklısı ‘tikvenjača’, peynirlisi ‘sirnica’, ıspanak-peynir karışık olan da ‘zeljanica’ diye adlandırılıyor. Benim favorimse kıymalı olan ‘burek’. Börekçiden çıktığınızda oryantal mimarisiyle dikkat çeken Başçarşı’yı turlayın. Küçük dükkânların yan yana dizildiği, dar sokaklardan oluşan labirent gibi bir çarşı. Tabii, tarihi Mostar Köprüsü’nü görmeden ve orada birkaç fotoğraf çekmeden de dönmeyin.

En çok ziyaret edilen şehir
BANGKOK/TAYLAND
Burak Özberk, Hürriyet Seyahat gezgini

Yılda 20 milyondan fazla turist ağırlıyor ve dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri listesinde birinci sırada. Uzakdoğu’nun tüm güzelliklerini yansıtan TAYLAND’ın başkenti ve en büyük şehri Bangkok, Budist tapınakları, kraliyet sarayları, nehir gezileri, tropikal meyveleri, sokak lezzetleri, otantik masaj teknikleri ve gece hayatıyla meşhur. Devasa Wat Arun Tapınağı’nı ve yatan Buda heykelinin olduğu Wat Pho Tapınağı’nı mutlaka görün. Su üstünde kurulan meyve pazarını ve Chatuchak isimli gece pazarını gezmenizi de tavsiye ederim. Öğlen yemeği için Vanida, akşam yemeği için de Blue Elephant’ı öneririm.

Tam bir hamur cenneti
TİFLİS/GÜRCİSTAN
Nurgül Büyükkalay, Hürriyet Seyahat gezgini

Harika mimari yapılarıyla seyrine doyamayacağınız ve kendine özgü bir şehir Tiflis. Kentin geleneksel kültürünü deneyimlemek için ‘Eski Şehir’den (Old Tbilisi) gezinize başlayabilirsiniz. ‘Banyo Bölgesi’ şehri süsleyen renkli cumbalı evleriyle bütünleşmiş. Kaleidoscope House, dantel gibi işlemeleriyle harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir ev. Parlamento ve opera binalarını; Güzel Sanatlar ve MOMA Tbilisi müzelerini mutlaka listenize ekleyin. Peynirli pideye benzeyen haçapuri’yi, bir çeşit mantı olan hinkali’yi, yumurtalı ekmekleri kikliko’yu tatmak için Lolita ve Kikliko Kafe’ye uğramayı ihmal etmeyin.

Kardeş ülkede görülecek çok yer var
BAKÜ/AZERBAYCAN
Serda Büyükkoyuncu, Hürriyet Seyahat yazarı

‘Rüzgârlı Şehir’ anlamına gelen, Hazar Denizi kıyısındaki Bakü, üç farklı bölgeden oluşuyor: İçeri Şehir (Eski Bakü), Sovyetler Birliği Bakü’sü ve Yeni Şehir. Yerel halkın ‘Köhne Şehir’ dediği İçeri Şehir’in en ilgi çeken yapıları 2000 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Şirvanşahlar Sarayı ve Kız Kulesi. Alfred Nobel’in evi, Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Kristal Saray ve Ateş Kuleleri kardeş ülkede görülecekler listenizde olsun.

Turkuvaz sular ve altın kumsallar
ŞEYŞELLER
Gülay Barbaros Altan, Hürriyet Seyahat Yazıişleri Müdürü

Güneşin 365 gün eksik olmadığı bir coğrafya. 16’ncı yüzyıla kadar insan elinin değmediği Seyşeller, yaklaşık 150 ada ve adacıktan oluşuyor. Başkent Victoria, en büyük ada Mahe’de. Hava ve deniz suyu sıcaklığı tüm yıl ortalama 29 derece. Görkemli banyan ağaçları, dev Aldabra kara kaplumbağaları, turkuvaz sular ve altın kumsallar… Ülkede başınızı çevirdiğiniz her yer kartpostal gibi. Turkuvaz sularda balıkları izlemeyi, tüplü dalış yapmayı veya şnorkelle yüzmeyi unutmayın.

Tuna ve Sava nehirlerinin buluştuğu kent
BELGRAD/SIRBİSTAN
Burcu Gürtürk Kadak, Hürriyet Seyahat gezgini

Türk vatandaşlarının sadece kimlikle girebildiği Sırbistan’a seyahat etmek son derece zahmetsiz. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoya kurulan başkent Belgrad da görülmesi gereken Avrupa şehirlerinden. Kenti ikiye ayıran Sava Nehri’nin bir kıyısı Eski, diğer kıyısı Yeni (Novi) Belgrad olarak geçiyor. Sırbistan Ulusal Müzesi, Belgrad Ulusal Tiyatrosu, Nikola Pašić Meydanı, Belgrad Kalesi, Nikola Tesla Müzesi,Aziz Sava Katedrali ve Eski Saray’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

En iyi özelliği nemsiz havası
ŞARM EL-ŞEYH/MISIR
Saffet Emre Tonguç, Hürriyet Seyahat yazarı

Güneşin tüm yıl cömertliğini esirgemediği, denizin harika olduğu bir şehir. Mısır 20-45 yaş arası Türk turistlere vize uyguluyor. Sadece Şarm-el Şeyh için bu kural kaldırılınca şehir vizesiz tatilin güzel rotaları arasına girdi. Bölgenin en iyi özelliği nemsiz havası. Deniz suyu sıcaklığı 23 derecenin altına düşmüyor. Çölde safari ve deve turu yapabilir, tekneyle Kızıldeniz’e açılabilirsiniz. Dalış veya şnorkel tercih edebilir ya da alt yüz eyi cam teknelerle mercan kayalıklarını suya girmeden de görebilirsiniz.

Samba ve futbol, gezinizin eşlikçileri
RIO DE JANEIRO/BREZİLYA
Canan Demiray, seyahat yazarı

Karnaval dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri olan Rio de Janeiro’ya gitmek için vizeye değil, her yeri keşfedebilmek için enerjiye ihtiyacınız var. Uçsuz bucaksız plajları ve Corcovado Dağı’nın tepesindeki İsa heykeli fotoğraflarınızın ana teması; samba dansı ve futbol gezinizin eşlikçileri olacak. Jardim Botânico (Botanik Bahçesi) ve Parque Nacional da Tijuca (Tijuca Ulusal Parkı) kentte görülmesi gereken yerlerden.

Temiz, düzenli, güvenli tropik güzellik
SİNGAPUR
Füsun Hattat, seyahat yazarı

Hem bağımsız bir devlet hem de farklı kültürlerin bir arada yaşadığı kozmopolit bir şehir olan Singapur’un kapıları bize açık. Son derece temiz, düzenli ve güvenli. Ekvatora yakınlığı sebebiyle hep sıcak ve nemli. Bu tropik, eski İngiliz kolonisi, fütüristik mimarisi, gece pazarlarında tadına doyamayacağınız sokak lezzetleri ve parlak şovlarıyla kesinlikle seyahat rotanıza eklenmeli. Sentosa Adası’nı da mutlaka görmelisiniz.

‘Cennet’ sözcüğü tam yerini buluyor
MALDİVLER
Aynur Tattersall, seyahat yazarı

Yıllardır dünyayı dolaşıyorum, tekrar tekrar gezmek istediğim rota hep Maldivler oluyor. ‘Cennet’ sözcüğü burada tam yerini buluyor. Doğal güzelliği, suyunun berraklığı, kumu ve mistik havasıyla dünyanın en popüler tatil destinasyonu. Sadece balayı için değil kafa dinlemek için de çok doğru bir yer. Palmiyelerin altındaki hamağınızda günbatımını izleyebilir, mercan kayalıklarından denize dalabilirsiniz. Üzerinde ‘Hiçbir şey yapmama sanatı’ yazan tişörtlerden alabilir, masaj uygulamalarıyla tatilinize tat katabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir