Kuş büyüklüğünde ‘etobur’ karıncaların kalıntıları bulundu

Bilim insanları, Kanada‘nın British Columbia eyaletinde kuş büyüklüğünde “etobur” karıncaların devasa kalıntıları bulundu.

“Titanomyrma” adı verilen devasa karıncaların kalıntıları, Kanada’nın British Columbia eyaletindeki Princeton kentinde yaşayan bir kişi tarafından keşfedildi ve Vancouver’daki Simon Fraser Üniversitesi’ndeki (SFU) araştırmacılara iletildi.

Yaklaşık 50 milyon yıl önce yaşayan karıncanın kanat açıklığının altı inç (yaklaşık 15 cm) kadar olduğu ve daha küçük, modern karıncalar gibi ya etçil olduğu ya da yeşillik yediği düşünülüyor.

Bilim insanları ayrıca karıncanın kendini savunmak için “formik asit” püskürttüğünü de düşünüyor.

İLK OLARAK ABD’DE KEŞFEDİLDİ

“Titanomyrma” ilk olarak 2011 yılında ABD‘nin Wyoming eyaletinde keşfedilmiş ve daha önce Almanya ve İngiltere‘de de bulunmuştu. Daha önce karıncaların, milyonlarca yıl önce iki kıta birbirine bağlandığında Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya kara yoluyla seyahat ettiği düşünülüyordu.

Ancak Kanada’da türünün ilk örneği olan yeni keşif, araştırmacıların karıncaların seyahat alışkanlıkları hakkındaki düşüncelerini değiştirdi.

“NASIL SEYAHAT ETTİKLERİ MERAK EDİLİYOR”

Simon Fraser Üniversitesi’nden Bruce Archibald, “Bu karınca ve British Columbia’daki yeni fosil, Almanya ve İngiltere’de uzun zamandır bilinen diğer Titanomyrma fosillerine yakın yaştadır. Bu durum, bu eski böceklerin Atlantik’in her iki yakasında neredeyse aynı zamanda ortaya çıkmak için kıtalar arasında nasıl seyahat ettiği sorusunu gündeme getiriyor” dedi.

Archibald, “Eğer daha küçük bir türse, 2011’de tahmin ettiğimiz gibi boyutları küçülerek ve devasa türler dışlanarak daha serin iklimli bu bölgeye mi adapte oldu? Yoksa devasa karıncaların iklimsel toleransı ve dolayısıyla Kuzey Kutbu’nu nasıl geçtikleri konusundaki fikrimiz yanlış mıydı? Titanomyrma’nın ekolojisine ve dolayısıyla bu eski yaşam dağılımına ilişkin fikirlerimizin gözden geçirilmesi gerekiyor mu? Şimdilik bu bir gizem olarak kalmaya devam ediyor” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir