Macron, Çin ziyareti öncesi Biden ile görüştü

Elysee Sarayı tarafından dün yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un, Çin ziyaretine başlamadan önce ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. İki liderin Ukrayna meselesini ele aldığı ifade edildi.

Reuters tarafından bugün yayımlanan habere göre Elysee Sarayı’nın dünkü açıklamasında, “İki lider, Rusya-Ukrayna çatışmasının sona ermesine hız vermek ve bölgedeki sürdürülebilir barışın inşasına katılmak amacıyla Çin ile temasta bulunmaya ilişkin ortak niyetini dile getirdi.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada Macron ve Biden’ın, Çin’in dünyada Kuzey-Güney arasındaki birliğe katkıda bulunabileceğini ayrıca iklim ve biyoçeşitlilik için ortak bir gündem belirleyebileceğine inandığı belirtildi. Ancak Elysee Sarayı, daha fazla bilgi vermedi.

Macron, 5-7 Nisan tarihleri arasında Çin’i ziyaret edecek. Bu, Macron’un 2019 yılından sonra gerçekleştirdiği ilk Çin ziyareti olacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Macron’un ziyaret sırasında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile bir araya geleceğini söyledi. Sözcü, iki liderin Çin-Fransa ilişkilerinin gelecekteki gelişimini ortaklaşa planlayacaklarını, Çin-Fransa ile Çin-AB arasındaki iş birliğini derinleştireceklerini belirtti. Ayrıca Macron’un Çin Başbakanı Li Qiang ve Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Zhao Leji ile de ayrı ayrı görüşeceği ifade edildi.

Mao Ning, Çin’in Fransa ile bu ziyaret fırsatını kullanarak yakın ve kalıcı bir Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklığını ilerleteceğini ve Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı gelişiminde aktif rol oynayacağını kaydetti. Bu sayede dünya barışı, istikrarı ve kalkınmasına olumlu katkıda bulunacaklarını belirtti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*