Savunma ihracatı hedefi 6 milyar $

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savunma sanayii hamleleriyle birlikte ihracatın da katlanarak arttığını, bu yılki hedefin 6 milyar doları aşmak olduğunu söyledi. İzmir Çiğli Havalimanı’ndaki Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’i üçüncü gününde ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere seslenirken özetle şunları söyledi: 

330 BİN ZİYARETÇİ: Bu sene Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ulaşmamızın heyecanı içerisindeyiz. Geniş bir alana yayılan çeşitli etkinliklerle cumhuriyetimizin bir asırlık serencamını gençlerimizle buluşturmaya çalışıyoruz. TEKNOFEST de bunlardan birisidir. TEKNOFEST coşkusundan TEKNOFEST’in şu muhteşem atmosferinden mümkün olduğu kadar fazla sayıda gencimizi istifade ettirelim istiyoruz. Bu amaçla ‘TEKNOFEST’i 3 ilimizde tertipleyelim’ dedik. Şu ana kadar 330 bin ziyaretçiyi ağırlayan festivalin her açıdan İzmir’e ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına layık bir etkinlik olacağına inanıyorum. 

TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞİ: Bugün burada sadece milli teknoloji hamlemizin hepsi gurur kaynağımız olan ürünleri görmüyoruz. Aynı zamanda büyüyen, güçlenen, sınırları aşan, özgüven ve iddia sahibi Türkiye’nin yükselişine de şahit oluyoruz. Çiğli Hava Üssü’nde Kızılelma, Akıncı, ANKA, Hürjet, TB2, TB3, Gökbey, ATAK ile birlikte mücadele var, gayret var, sabır, azim, cesaret var. Burada zorluklar karşısında yıkılmayan, güçlü bir irade var. Burada her türlü engele rağmen başarmaya sevdalı yürekler var. Burada hayallerine giden yolda hiçbir engel tanımayan gençler var. Burada ayağına vurulan asırlık zincirleri parçalayan Türk milleti var. 

DÜNYA DUYUYOR: Sizlere üstat Necip Fazıl’ın şu eşsiz mısralarıyla seslenmek istiyorum; ‘Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes. Ey kahpe rüzgâr artık ne yandan esersen es’. Açtığımız gedikten gümbür gümbür gelen TEKNOFEST gençliğinin ayak seslerini içimizdeki gafiller duymasa da tüm dünya duyuyor, biliyor. Sizlerin başarıları milletimizle birlikte Asya’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Türkistan’a gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimize de cesaret aşılıyor. 

SİHA HAKİMİYETİMİZ PEKİŞTİ: Kızılelma ile ilgili testleri hızla tamamlıyoruz. ‘Kaan’ ismini verdiğimiz 5’inci nesil milli muharip uçağımızın tanıtımını yaptık. Üretim süreçlerini adım adım gerçekleştiriyoruz. Akıncı ve Aksungur SİHA’larla Silahlı İHA hakimiyetimizi pekiştirdik. Bunların haricinde savunma sanayii alanında birbirinden kritik 850 farklı projeyi titizlikle hayata geçiriyoruz. 

GECE-GÜNDÜZ DEMEDEN: Savunma sanayii hamlelerimizle birlikte ihracatımız da katlanarak artıyor. Savunma ihracatında bu yılki hedefimiz 6 milyar doları aşmaktır. Nasıl bu alandaki ihracatımızı 248 milyon dolardan geçen sene 4,5 milyar dolara çıkardıysak, inşallah bu rakamların üstünü de yakalayacağız. Her alanda olduğu gibi savunmada da ‘Tam Bağımsız Türkiye’ hedefimize ulaşana kadar gece-gündüz demeden çalışacağız. 

‘Koltukları söz konusu olunca faşizan haldeler’

(Kılıçdaroğlu’na eleştiri) Seçim döneminde ‘Gençlerin demokrat dedesi’ maskesi takanların söz konusu koltukları olunca nasıl faşizan hale geldiklerini hepimiz görüyoruz. Bu utanç sahnelerine rağmen biz siyasete güvenin zedelenmemesi için duruşumuzu asla bozmayacağız.  

İZMİR FETRET DEVRİNDE: İnşallah 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri’nde İzmir başta olmak üzere Fetret Devri yaşayan şehirlerimizin tekrar hak ettikleri hizmetlerle buluşmasını sağlayacağız. 

Musk: Seneye TEKNOFEST’e geliyorum Erdoğan: Büyük memnuniyet duyarız

SPACEX şirketinin kurucusu ve Twitter’ın (X) sahibi Elon Musk, gelecek yıl TEKNOFEST’e katılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu için gittiği ABD’de Elon Musk’ı kabul etmiş ve Musk’ı İzmir’de düzenlenen TEKNOFEST’e davet etmişti. Musk, dün sosyal medyadan TEKNOFEST’in tanıtım videosunu paylaşarak “TEKNOFEST’te yarışan tüm ekiplere tebrikler! Daveti için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim. Gelecek yıl kişisel olarak katılmayı ve Türkiye’de yatırım fırsatlarını daha fazla tartışmayı dört gözle bekliyorum” dedi. Musk’ın mesajına yanıt veren Erdoğan, da “Sevgili Elon Musk, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest’te gelecek yıl seni de görmekten büyük memnuniyet duyacağız. Kazan-kazan anlayışıyla gerçekleştireceğimiz iş birlikleriyle, ülkemize ve insanlığa birçok alanda büyük katkılar sunacağımıza inanıyorum. En kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x