Barolar Birliği AYM Üyelerini Hedef Gösteren Yeni Şafak ve A Haber Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu!

Türkiye Barolar Birliği, Can Atalay davasında ‘hak ihlali’ olduğuna karar veren AYM üyelerini hedef gösteren A Haber ve Yeni Şafak hakkında suç duyurusunda bulundu.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçuyla yargılanan Can Atalay, 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Can Atalay, 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilmişti.

Yargıtay, Atalay’ın cezasını onadı. Can Atalay, “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Can Atalay’ın başvurusunu kabul etti. AYM, oy çokluğuyla Atalay’ın “seçilme hakkı” ve kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiği kararını verdi.

Yargıtay ise AYM kararını tanımadığını belirtmiş, ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Yargıtay’ın bu hamlesi sonrası Yeni Şafak, AYM üyelerinin fotoğraflarını paylaşarak, “FETÖ ve PKK’ya kapı açtılar” başlığını kullanmıştı.

A Haber ise, “Türkiye karşıtlarına AYM kalkanı” başlığını atmıştı.

Türkiye Barolar Birliği, yapılan haberler üzerine Yeni Şafak ve A Haber hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

TBB’den yapılan açıklamada, “Türkiye Barolar Birliği (TBB), A Haber ve Yeni Şafak Gazetesi’nde; Anayasa Mahkemesi’ni ve haklarında çeşitli ithamlarda bulundukları mahkeme üyelerini hedef gösteren haberleri yapanlar ve yayınlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Fotoğrafları ve isimleriyle yayınlanarak AYM üyelerinin hedef gösterildiğini belirten açıklamada, “Söz konusu haberlerde; ‘AYM’nin kararı FETÖ ve PKK’ya yol açtı! Can Atalay hakkında ‘ihlal’ kararı veren 9 üye kim?’ ve ‘FETÖ ve PKK’ya kapı açtılar’ başlıkları altında; Hatay Milletvekili Ş. Can Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyelerinin fotoğrafları haber görseli olarak paylaşılmıştır” cümleleri yer aldı.

Söz konusu haberlerin Anayasa yargısının işlevini ve hukuk sistemindeki yerini hiçe sayan ifadeler içerdiği gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği’nin ,Yeni Şafak ve A Haber hakkında suç duyurusunda bulunduğu duyuruldu.

Türkiye Barolar Birliği’nin açıklaması:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x