KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Türkiye-Yunanistan açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Tatar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

KKTC’YE GÖZLEMCİ STATÜSÜ

“Bu kararla çok önemli bir adım atılmış oldu. Türk dünyasının kalbi bizimle, bunu hissettik.

ADA’DA İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Eşitlik temelinde bir çözüm istiyoruz.

KKTC’NİN STRATEJİK ÖNEMİ

Bu şartlarda çok daha önemli bir yer haline geldik. Kıbrıs hem Yunanistan hem de Türkiye açısından bir denge oluşturuyor. Bu nedenle eşit şartlarda iki devletli çözümden yanayız. Şu an Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki normalleşmeye de olumlu bakıyoruz. İlişkilerin iyi gitmesi bizi de memnun ediyor.

DOĞU AKDENİZ’DE SONDAJ FAALİYETLERİ

Petrol ve doğalgaz zenginlikleri bakımından Kıbrıs bir anahtar. Biz uzlaşmadan yanayız. Sondaj ve bu faaliyetler eşit şartlarda yapılmalı. Batı’ya doğalgaz KKTC üzerinden çok daha kolay taşınır. 

Biz görüşmeden kaçmıyoruz. Rumlarla eşit bir çözüme her zaman açığız.

KKTC’DE YABANCIYA KONUT SATIŞI

Güney Kıbrıs’ta yaşayan ve oradan mülk alanlar Avrupa Birliği’nde olmasına rağmen, yavaş yavaş KKTC’ye yatırım yapmaya başladı. Ukrayna savaşından kaçanların bir kısmı KKTC’ye geldi. İlgi artıyor, güvenlik soruşturması sonrası izin veriliyor.

KKTC tarımda çok başarılı. Tarımsal araziler korunmalı. Buna önem veriyoruz. Tarımsal arazilerin korunması için devlet burada üstüne düşeni yapıyor. ancak yasalar her yerde olduğu gibi istismar edilebiliyor. Bununla ilgili daha sıkı tedbirler de alıyoruz.”

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x