Ukrayna milletvekili Rusya ile gizli anlaşma yapmakla suçlanıyor

T24 Dış Haberler

42 yaşındaki Oleksandr Dubinski, Rusya ile gizli anlaşma yaparak Ukrayna’nın siyasi ve askeri bilgilerini sızdırmak, özellikle de Ukrayna’nın ABD’nin siyasi süreçlerine müdahale ettiği iddiasıyla ilgili “sahte” bilgiler yaymakla suçlanıyor.

Ukraynalı yetkililer suçlamaları açıkladıktan sonra Dubinski kapalı oturumla Kiev’deki mahkemeye çıktı. Politikacı, Telegram hesabında 60 gün boyunca duruşma öncesi tutukluluğa gönderildiğini söyleyen bir video yayınladı. Suçlu bulunması halinde 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Dubinski, 2019 yılında cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski‘nin partisinden milletvekili seçildi, ancak daha sonra itaatsizlikle suçlanarak partiden atıldı. Ukrayna’nın istihbarat servisi yaptığı açıklamada, bir milletvekilini vatana ihanet şüphesiyle tutukladığını ve şüphelinin “Rusya lehine bilgi aktardığının ve Ukrayna adına yıkıcı faaliyetlerde bulunduğunun” tespit edildiğini söyledi.

Eski milletvekili Andriy Derkach ve eski savcı Kostiantyn Kulych de ağın parçası olmakla suçlandı. Her ikisinin de Ukrayna dışında saklandığı iddia edilirken, istihbarat servisi “Bu örgütün asıl görevi, Ukrayna’daki gergin siyasi durumdan yararlanmak ve devletimizi uluslararası alanda itibarsızlaştırmaktı” dedi. 

Dubinsky tüm suçlamaları reddetti ve iddia makamının davasında sunulan delillerin ya sahte olduğunu ya da baskı altında elde edildiğini söyleyerek, “Şu anda olup bitenler basit bir mesele. Parlamento kariyerim boyunca yaptığım gibi, yetkilileri eleştirdiğim için siyasi bir zulüm görüyorum.” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x